Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Falangola

Deceased

Bishop of Caserta


Events

DateAgeEventTitle
30 Dec 1699BornSorrento
19 Dec 172223.0Ordained PriestPriest
10 Jul 173636.5AppointedBishop of Telese o Cerreto Sannita, Italy
15 Jul 173636.5Ordained BishopBishop of Telese o Cerreto Sannita, Italy
29 May 174747.4AppointedBishop of Caserta, Italy
25 Mar 176161.2DiedBishop of Caserta, Italy

MicroData Summary for Antonio Falangola:
Bishop Antonio Falangola (born , died ) Bishop of Caserta

  • a priest for 38.3 years
  • a bishop for 24.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1750

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013