Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antônio Ferreira de Macedo, C.SS.R. †

Deceased

Coadjutor Archbishop Emeritus of Aparecida, Sao Paulo

Titular Archbishop of Gangra


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1902BornGraminha
11 May 192320.5ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
20 Jul 192825.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
20 Apr 195552.5AppointedAuxiliary Bishop of São Paulo, Sao Paulo, Brazil
20 Apr 195552.5AppointedTitular Bishop of Attuda
26 Jun 195552.7Ordained BishopTitular Bishop of Attuda
22 Jun 196461.6AppointedCoadjutor Archbishop of Aparecida, Sao Paulo, Brazil
22 Jun 196461.6AppointedTitular Archbishop of Gangra
1 Dec 197775.1RetiredCoadjutor Archbishop of Aparecida, Sao Paulo, Brazil
28 Feb 198986.3DiedCoadjutor Archbishop Emeritus of Aparecida, Sao Paulo, Brazil

MicroData Summary for Antônio Ferreira de Macedo:
Archbishop Antônio Ferreira de Macedo C.SS.R. (born , died ) Coadjutor Archbishop Emeritus of Aparecida

  • a priest for 60.6 years
  • a bishop for 33.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 120, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 47
  • ob/d: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013