Catholic-Hierarchy DC

Bishop Luigi Drago

Deceased

Bishop of Tarquinia e Civitavecchia


Events

DateAgeEventTitle
27 Apr 1878BornCologno al Serio
28 May 190426.1Ordained PriestPriest of Bergamo, Italy
3 Mar 193253.9AppointedBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
3 Apr 193253.9Ordained BishopBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy
4 Nov 194466.5DiedBishop of Tarquinia e Civitavecchia, Italy

MicroData Summary for Luigi Drago:
Bishop Luigi Drago (born , died ) Bishop of Tarquinia e Civitavecchia

  • a priest for 40.4 years
  • a bishop for 12.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013