Catholic-Hierarchy DC

Bishop Isidore-Marie-Victor Douceré, S.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu

Titular Bishop of Terenuthis


Events

DateAgeEventTitle
3 Apr 1857BornEvran, France
1881¹23.7Ordained PriestPriest of Society of Mary
9 Feb 190143.8AppointedPrefect of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)
26 Mar 190447.0AppointedTitular Bishop of Terenuthis
26 Mar 190447.0AppointedVicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)
10 Jul 190447.3Ordained BishopTitular Bishop of Terenuthis
12 May 193982.1DiedVicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}, Vanuatu, Pacific (Oceania)

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Isidore-Marie-Victor Douceré:
Bishop Isidore-Marie-Victor Douceré S.M. (born , died ) Vicar Apostolic of New Hebrides {Isole Nouve Ebridi}

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1904, Number 32

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013