Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Xavier Dione

Deceased

Bishop of Thiès


Events

DateAgeEventTitle
Jun 1919BornTiapong
18 Apr 194929.9Ordained PriestPriest
6 Feb 196949.7AppointedBishop of Thiès, Senegal
15 May 196950.0Ordained BishopBishop of Thiès, Senegal
4 Feb 198565.7DiedBishop of Thiès, Senegal

MicroData Summary for François-Xavier Dione:
Bishop François-Xavier Dione (died ) Bishop of Thiès

  • a priest for 35.8 years
  • a bishop for 15.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 175, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013