Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antoon Demets, C.SS.R. †

Deceased

Coadjutor Bishop Emeritus of Roseau, Dominica

Titular Bishop of Cadossia


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1905BornCourtrai, Belgium
21 Sep 192621.4ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
21 Sep 193126.4Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
13 Jun 194641.2AppointedCoadjutor Bishop of Roseau, Dominica, Antilles
13 Jun 194641.2AppointedTitular Bishop of Cadossia
24 Aug 194641.3Ordained BishopTitular Bishop of Cadossia
30 Oct 195449.5ResignedCoadjutor Bishop of Roseau, Dominica, Antilles
3 Aug 200095.3DiedCoadjutor Bishop Emeritus of Roseau, Dominica, Antilles

MicroData Summary for Antoon Demets:
Bishop Antoon Demets C.SS.R. (born , died ) Coadjutor Bishop Emeritus of Roseau

  • a priest for 68.9 years
  • a bishop for 53.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 72
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013