Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marcel Daubechies, M. Afr. †

Deceased

Bishop Emeritus of Kasama


Events

DateAgeEventTitle
23 Jan 1897BornCasteau, Belgium
20 Jun 192124.4Ordained PriestPriest of Missionaries of Africa (White Fathers)
3 Feb 195053.0AppointedVicar Apostolic of Bangueolo, Zambia
3 Feb 195053.0AppointedTitular Bishop of Regiae
11 Jul 195053.5Ordained BishopTitular Bishop of Regiae
25 Apr 195962.3AppointedBishop of Kasama, Zambia
25 Nov 196467.8ResignedBishop of Kasama, Zambia
25 Nov 196467.8AppointedTitular Bishop of Buffada
9 Aug 197679.5ResignedTitular Bishop of Buffada
23 Feb 198891.1DiedBishop Emeritus of Kasama, Zambia

MicroData Summary for Marcel Daubechies:
Bishop Marcel Daubechies M. Afr. (born , died ) Bishop Emeritus of Kasama

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • bp: CB, 15 Jul 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013