Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Joseph Dantin, M.S. †

Deceased

Vicar Apostolic of Antsirabé

Titular Bishop of Satala in Armenia


Events

DateAgeEventTitle
23 Feb 1870BornMeyrieux-Trouet, France
30 May 189626.3Ordained PriestPriest of Missionaries of Our Lady of La Salette
24 Jun 191343.3AppointedPrefect of Betafó, Madagascar
24 Aug 191848.5AppointedVicar Apostolic of Betafó, Madagascar
10 Sep 191848.5AppointedTitular Bishop of Satala in Armenia
5 Aug 191949.5Ordained BishopTitular Bishop of Satala in Armenia
5 Jul 194171.4DiedVicar Apostolic of Antsirabé, Madagascar

MicroData Summary for François-Joseph Dantin:
Bishop François-Joseph Dantin M.S. (born , died ) Vicar Apostolic of Antsirabé

  • a priest for 45.1 years
  • a bishop for 21.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1919, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013