Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Luigi Centoz

Deceased

Vice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

Titular Archbishop of Edessa in Osrhoëne


Events

DateAgeEventTitle
2 Apr 1883BornSan Pietro, Italy
9 Jun 190623.2Ordained PriestPriest
28 Jan 193248.8AppointedTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne
28 Jan 193248.8AppointedApostolic Nuncio to Bolivia
14 Feb 193248.9Ordained BishopTitular Archbishop of Edessa in Osrhoëne
14 Sep 193653.4AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
19 Feb 194056.9AppointedApostolic Nuncio to Lithuania
3 Dec 194158.7AppointedApostolic Nuncio to Costa Rica
3 Dec 194158.7AppointedApostolic Nuncio to Nicaragua
3 Dec 194158.7AppointedApostolic Nuncio to Panama
4 Oct 194865.5ResignedApostolic Nuncio to Nicaragua
26 Apr 195269.1AppointedOfficial of the Secretariat of State
29 Nov 195471.7AppointedApostolic Nuncio to Cuba
5 Jul 196279.3AppointedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
28 Oct 196986.6DiedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

MicroData Summary for Luigi Centoz:
Archbishop Luigi Centoz (born , died ) Vice-Chamberlain of Apostolic Chamber

  • a priest for 63.4 years
  • a bishop for 37.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab/vcha: Acta Apostolicae Sedis, Volume 54, Page 602
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 7

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013