Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignazio Canazei, S.D.B. †

Deceased

Bishop of Shaoguan [Shiuchow]


Events

DateAgeEventTitle
7 Jun 1883BornBressanone, Italy
190117.6ProfessedMember of Salesians of Saint John Bosco
18 Sep 190926.3Ordained PriestPriest of Salesians of Saint John Bosco
23 Jul 193047.1AppointedVicar Apostolic of Shiuchow [Shaoguan], China
23 Jul 193047.1AppointedTitular Bishop of Carystus
9 Nov 193047.4Ordained BishopTitular Bishop of Carystus
11 Apr 194662.8AppointedBishop of Shaoguan [Shiuchow], China
12 Oct 194663.3DiedBishop of Shaoguan [Shiuchow], China

MicroData Summary for Ignazio Canazei:
Bishop Ignazio Canazei S.D.B. (born , died ) Bishop of Shaoguan [Shiuchow]

  • a priest for 37.1 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • op/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 82

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013