Catholic-Hierarchy DC

Giuseppe Cardinal Callegari

Deceased

Bishop of Padova {Padua}

Cardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin


Events

DateAgeEventTitle
4 Nov 1841BornVenice
19 Dec 186322.1Ordained DeaconDeacon of Venezia {Venice}, Italy
26 Mar 186422.4Ordained PriestPriest of Venezia {Venice}, Italy
27 Feb 188038.3AppointedBishop of Treviso, Italy
Mar 1880³38.3Ordained BishopBishop of Treviso, Italy
25 Sep 188240.9AppointedBishop of Padova {Padua}, Italy
9 Nov 190362.0Elevated to Cardinal
12 Nov 190362.0AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Cosmedin
14 Apr 190664.4DiedBishop of Padova {Padua}, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giuseppe Callegari:
Cardinal Giuseppe Callegari (born , died ) Bishop of Padova {Padua}

  • a priest for 42.1 years
  • a bishop for 26.1 years
  • a cardinal for 2.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 444, and Page 538

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013