Catholic-Hierarchy DC

Bishop Tomás Jenaro de Cámara y Castro, O.E.S.A. †

Deceased

Bishop of Salamanca, Spain


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1847Born
4 Oct 186316.0ProfessedMember of Order of Hermits of St. Augustine
25 Mar 187022.5Ordained PriestPriest of Order of Hermits of St. Augustine
9 Aug 188335.8AppointedAuxiliary Bishop of Toledo, Spain
9 Aug 188335.8AppointedTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
28 Oct 188336.1Ordained BishopTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
27 Mar 188537.5AppointedBishop of Salamanca, Spain
17 May 190456.6DiedBishop of Salamanca, Spain

MicroData Summary for Tomás Jenaro de Cámara y Castro (VIAF: 74943217)
Bishop Tomás Jenaro de Cámara y Castro O.E.S.A. (born , died ) Bishop of Salamanca

EventPlace
Birth PlaceTorrecilla de Cameros, Diocese of Calahorra y La Calzada
Ordained BishopS. Jerome, Madrid, Archdiocese of Toledo

  • a priest for 34.1 years
  • a bishop for 20.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 491, and Page 560
  • prof/op: CB, 18 Jul 2014
  • op: Le Petit Episcopologe, Issue 219, Additions/Corrections (back)
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1883, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Apr 2017