Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Lawrence Aloysius Burke, S.J. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Kingston in Jamaica


Events

DateAgeEventTitle
27 Oct 1932BornKingston in Jamaica
16 Jun 196431.6Ordained PriestPriest of Society of Jesus
17 Jul 198148.7AppointedBishop of Nassau, Bahamas, Antilles
11 Oct 198149.0Ordained BishopBishop of Nassau, Bahamas, Antilles
10 Jun 198451.6AppointedSuperior of Turks and Caicos, Antilles
17 Oct 199866.0ResignedSuperior of Turks and Caicos, Antilles
22 Jun 199966.7AppointedArchbishop of Nassau, Bahamas, Antilles
17 Feb 200471.3AppointedArchbishop of Kingston in Jamaica, Antilles
12 Apr 200875.5RetiredArchbishop of Kingston in Jamaica, Antilles
24 Jan 201077.2DiedArchbishop Emeritus of Kingston in Jamaica, Antilles

MicroData Summary for Lawrence Aloysius Burke:
Archbishop Lawrence Aloysius Burke S.J. (born , died ) Archbishop Emeritus of Kingston in Jamaica

  • a priest for 45.6 years
  • a bishop for 28.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 12 Apr 2008
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 204, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013