Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Paul Fouad Naïm Tabet

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Greece

Titular Archbishop of Sinna


Events

DateAgeEventTitle
28 Nov 1929BornMaarab
22 Dec 195627.1Ordained PriestPriest
9 Feb 198050.2AppointedTitular Archbishop of Sinna
9 Feb 198050.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Bahamas, Antilles
9 Feb 198050.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Barbados, Antilles
9 Feb 198050.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Jamaica, Antilles
9 Feb 198050.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Trinidad and Tobago, Antilles
30 Mar 198050.3Ordained BishopTitular Archbishop of Sinna
11 Feb 198454.2AppointedApostolic Pro-Nuncio to Belize, Antilles
8 Sep 198454.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Nigeria
14 Dec 199162.0AppointedOfficial of the Secretariat of State
2 Jan 199666.1AppointedApostolic Nuncio to Greece
25 Jan 200575.2RetiredApostolic Nuncio to Greece
20 Jul 200979.6DiedApostolic Nuncio Emeritus to Greece

MicroData Summary for Paul Fouad Naïm Tabet:
Archbishop Paul Fouad Naïm Tabet (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Greece

  • a priest for 52.6 years
  • a bishop for 29.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 200, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 23 May 2014