Catholic-Hierarchy DC

Bishop Rodolfo Bufano

Deceased

Bishop of San Justo


Events

DateAgeEventTitle
15 Feb 1931BornBuenos Aires
18 Sep 195423.6Ordained PriestPriest
16 May 197847.3AppointedAuxiliary Bishop of San Justo, Argentina
16 May 197847.3AppointedTitular Bishop of Aquae in Mauretania
21 Jul 197847.4Ordained BishopTitular Bishop of Aquae in Mauretania
27 Mar 198049.1AppointedBishop of Chascomús, Argentina
16 Apr 198251.2AppointedBishop of San Justo, Argentina
26 Jun 198251.4InstalledBishop of San Justo, Argentina
5 Nov 199059.7DiedBishop of San Justo, Argentina

MicroData Summary for Rodolfo Bufano:
Bishop Rodolfo Bufano (born , died ) Bishop of San Justo

  • a priest for 36.1 years
  • a bishop for 12.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 125

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013