Catholic-Hierarchy DC

Marcantonio Cardinal Bragadin

Deceased

Bishop Emeritus of Vicenza

Cardinal-Priest of San Marco


Events

DateAgeEventTitle
1591²BornVenezia
28 Sep 162635.7Ordained PriestPriest of Venezia {Venice}, Italy
3 Dec 162938.9AppointedBishop of Crema, Italy
21 Dec 162938.9Ordained BishopBishop of Crema, Italy
12 Jan 163342.0AppointedBishop of Ceneda, Italy
3 Oct 163948.7AppointedBishop of Vicenza, Italy
16 Dec 164150.9Elevated to Cardinal
26 May 164251.4InstalledCardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo
19 Nov 164655.8AppointedCardinal-Priest of San Marco
14 Oct 165564.7ResignedBishop of Vicenza, Italy
28 Mar 165867.2DiedBishop Emeritus of Vicenza, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Marcantonio Bragadin:
Marcantonio Cardinal Bragadin (died ) Bishop Emeritus of Vicenza

  • a priest for 31.5 years
  • a bishop for 28.2 years
  • a cardinal for 16.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Dec 1641
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 368, and Page 167
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 145
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1629, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 29 Mar 2015