Catholic-Hierarchy DC

Cesare Cardinal Brancadoro

Deceased

Archbishop of Fermo

Cardinal-Priest of Sant’Agostino


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1755BornFermo
20 Oct 178934.1AppointedTitular Archbishop of Nisibis
20 Oct 178934.1AppointedSuperior of Batavia (Holland Mission), Netherlands
25 Jul 179034.9Ordained BishopTitular Archbishop of Nisibis
28 Aug 179237.0AppointedApostolic Nuncio to Belgium
7 Jun 179741.7AppointedSecretary of the Congregation for Propagation of the Faith
11 Aug 180044.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Orvieto, Italy
23 Feb 180145.4Elevated to Cardinal
20 Jul 180145.8AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
11 Jul 180347.8AppointedArchbishop of Fermo, Italy
29 May 182064.7AppointedCardinal-Priest of Sant’Agostino
12 Sep 183782.0DiedArchbishop of Fermo, Italy

MicroData Summary for Cesare Brancadoro
Cesare Cardinal Brancadoro (born , died ) Archbishop of Fermo

  • a bishop for 47.1 years
  • a cardinal for 36.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: The Cardinals of the Holy Roman Church, 23 Feb 1801
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 195, and Page 383
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1790, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 15 Mar 2016