Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Bianchin

Deceased

Titular Bishop of Vannida


Events

DateAgeEventTitle
11 Sep 1936BornVillorba, Italy
29 Jun 196124.8Ordained PriestPriest
10 Mar 198750.5AppointedTitular Bishop of Vannida
25 Apr 198750.6Ordained BishopTitular Bishop of Vannida
22 Jan 199154.4DiedTitular Bishop of Vannida

MicroData Summary for Antonio Bianchin:
Bishop Antonio Bianchin (born , died ) Titular Bishop of Vannida

  • a priest for 29.6 years
  • a bishop for 3.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013