Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Pietro Augustoni, O.S.A. †

Deceased

Titular Bishop of Porphyreon


Events

DateAgeEventTitle
13 Sep 1770BornGabbio
14 Jul 179322.8Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
28 Sep 182959.0AppointedTitular Bishop of Porphyreon
4 Oct 182959.1Ordained BishopTitular Bishop of Porphyreon
23 Mar 183968.5DiedTitular Bishop of Porphyreon

MicroData Summary for Giovanni Pietro Augustoni:
Bishop Giovanni Pietro Augustoni O.S.A. (born , died ) Titular Bishop of Porphyreon

  • a priest for 45.7 years
  • a bishop for 9.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 312
  • c34: CB, 18 Jul 2014

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 21 Jul 2014