Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lucjan Avgustini

Deceased

Bishop of Sapė


Events

DateAgeEventTitle
28 Aug 1963BornFerizaj
15 Aug 198925.9Ordained PriestPriest of Skopje-Prizren, Macedonia
12 Dec 200643.2AppointedBishop of Sapė, Albania
5 Jan 200743.3Ordained BishopBishop of Sapė, Albania
22 May 201652.7DiedBishop of Sapė, Albania

MicroData Summary for Lucjan Avgustini
Bishop Lucjan Avgustini (born , died ) Bishop of Sapė

  • a priest for 26.7 years
  • a bishop for 9.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 12 Dec 2006
  • ob/c2+: CB
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 188, Number 15,320
  • d: CB, 22 May 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 24 May 2016