Catholic-Hierarchy DC

Bishop William Richard Arnold

Deceased

Auxiliary Bishop of United States of America, Military

Titular Bishop of Phocaea


Events

DateAgeEventTitle
10 Jun 1881BornWooster, OH
13 Jun 190827.0Ordained PriestPriest
5 May 194563.9AppointedAuxiliary Bishop of United States of America, Military
5 May 194563.9AppointedTitular Bishop of Phocaea
11 Oct 194564.3Ordained BishopTitular Bishop of Phocaea
7 Jan 196583.6DiedAuxiliary Bishop of United States of America, Military

MicroData Summary for William Richard Arnold:
Bishop William Richard Arnold (born , died ) Auxiliary Bishop of United States of America, Military

  • a priest for 56.6 years
  • a bishop for 19.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1945, Number 56

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013