Catholic-Hierarchy DC

Syrian Arab Republic

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
12 Apr 1952 Archbishop Pier Giacomo De NicolòApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
3 Jan 1954 Archbishop Abraham (Ibrahim) Nehmé, B.C.Archbishop Emeritus of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
17 Oct 1954 Archbishop Denys Raboula Antoine BeylouniCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
8 Dec 1957 Bishop Iwannis Louis AwadApostolic Exarch Emeritus of Venezuela (Syrian)
15 Feb 1959 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek)
14 Sep 1960 Archbishop Boulos Nassif Borkhoche, S.M.S.P.Archbishop Emeritus of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
22 Jul 1962 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
7 Apr 1963 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
24 Dec 1965 Bishop Jean Teyrouz, I.C.P.B.Bishop Emeritus of Sainte-Croix-de-Paris (Armenian), France
18 Dec 1966 Archbishop Fares MaakarounBishop Emeritus of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
5 May 1967 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek), Palestine
15 Apr 1968 Archbishop Jean-Clément JeanbartArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Melkite Greek)
Most Junior
16 Jul 2005 Father Rami Flaviano Al-KabalanApostolic Visitor (Visitator)
31 Oct 1999 Father Nersès (Joseph) ZabbaraApostolic Administrator of Baghdad (Armenian), Iraq
14 Apr 1999 Bishop George Toufik KhouryBishop of Nossa Senhora do Paraíso em São Paulo (Melkite Greek), Sao Paulo, Brazil
8 Sep 1998 Archbishop Elias Al-DebeiArchbishop of Bosra e Haūrān (Melkite Greek)
16 Mar 1996 Archbishop Joseph TobjiArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite)
19 May 1991 Archbishop Youhanna Jihad Mtanos BattahArchbishop of Damas (Syrian)
13 Jun 1988 Bishop Antoine ChbeirBishop of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)
29 Aug 1987 Bishop Elias Khoury SlemanBishop Emeritus of Lattaquié {Laodicea} (Maronite)
3 Oct 1986 Bishop Kévork Assadourian, I.C.P.B.Auxiliary Bishop of Beirut {Bairut} (Armenian), Lebanon
24 Dec 1980 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
24 Aug 1980 Archbishop Jean-Abdo Arbach, B.C.Archbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)
17 Aug 1980 Archbishop Samir NassarArchbishop of Damas (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.4, 28 Mar 2020; Data: 20 Jun 2020

Quantcast