Catholic-Hierarchy DC

Senegal

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
10 Aug 1969 Archbishop Luigi BarbaritoApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
24 Nov 1974 Théodore-Adrien Cardinal SarrArchbishop Emeritus of Dakar
25 May 1980 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
6 Oct 1985 Antonio Maria Cardinal VegliòPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
12 Nov 1989 Bishop Jean-Noël DioufBishop of Tambacounda
6 Jan 1994 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
29 Apr 2000 Bishop Jean-Pierre BassèneBishop of Kolda
24 Nov 2001 Archbishop Benjamin NdiayeArchbishop of Dakar
6 Jan 2002 Archbishop Giuseppe PintoApostolic Nuncio to Philippines
29 Jun 2003 Bishop Ernest SambouBishop of Saint-Louis du Sénégal
6 Aug 2008 Archbishop Luis Mariano MontemayorApostolic Nuncio to Sénégal
21 Apr 2012 Bishop Paul Abel Mamba DiattaBishop of Ziguinchor
25 May 2013 Bishop André GueyeBishop of Thiès

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.4, 18 Dec 2014; Data: 22 Dec 2014