Catholic-Hierarchy DC

Palestine

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
26 Dec 1931 Bishop Kamal Hanna BathishAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
19 Mar 1933 Patriarch Michel SabbahPatriarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
15 Dec 1933 Patriarch Grégoire III (Loutfi) Laham, B.S.Patriarch Emeritus of Antiochia {Antioch} (Melkite Greek), Syria
10 Mar 1935 Archbishop Kévork Khazoumian, I.C.P.B.Coadjutor Archbishop Emeritus of Istanbul (Armenian), Turkey
15 Mar 1935 Bishop Salim SayeghAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
24 Mar 1937 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
12 Dec 1939 Bishop Grégoire Pierre MelkiPatriarchal Exarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian)
26 Dec 1939 Archbishop Paul Nabil El-SayahCurial Bishop Emeritus of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
23 Oct 1940 Patriarch Fouad Boutros TwalPatriarch Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
9 Jun 1941 Archbishop Joseph Jules ZereyProtosyncellus Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
24 May 1942 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
24 Apr 1945 Bishop Giacinto-Boulos MarcuzzoAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
Youngest
2 May 1980 Father Camil Afram Antoine SemaanPatriarchal Exarch of Jerusalem {Gerusalemme} (Syrian)
6 Jun 1969 Father Nersès (Joseph) ZabbaraApostolic Administrator of Baghdad (Armenian), Iraq
21 Apr 1965 Archbishop Pierbattista Pizzaballa, O.F.M.Apostolic Administrator of Jerusalem {Gerusalemme}
4 Dec 1955 Archbishop Yaser Rasmi Hanna Al-AyyashProtosyncellus of Jerusalem {Gerusalemme} (Melkite Greek)
19 Feb 1954 Archbishop Moussa El-Hage, O.A.M.Archbishop of Haifa and the Holy Land {Haifa e Terra Santa} (Maronite), Israel
17 Jun 1953 Bishop Kricor-Okosdinos (Augustin) CoussaBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
13 Mar 1953 Archbishop Leopoldo GirelliApostolic Nuncio to Israel
22 Jul 1951 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
15 May 1950 Bishop William Hanna ShomaliAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}
20 Jul 1948 Archbishop Maroun Elias Nimeh LahhamAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}
23 Apr 1948 Archbishop Ilario AntoniazziArchbishop of Tunis, Tunisia
24 Oct 1946 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.3, 8 Feb 2020; Data: 28 Mar 2020

Quantcast