Catholic-Hierarchy DC

Canada

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
16 Jul 1941 Bishop François Lapierre, P.M.E.Bishop of Saint-Hyacinthe, Québec
27 Jul 1941 Bishop John Dennis Corriveau, O.F.M. Cap.Bishop of Nelson, British Columbia
29 Oct 1941 Bishop Yvon-Joseph Moreau, O.C.S.O.Bishop of Sainte-Anne-de-la-Pocatière, Québec
28 Apr 1942 Bishop André RivestBishop of Chicoutimi, Québec
4 May 1943 Bishop Paul TerrioBishop of Saint Paul in Alberta
28 Sep 1943 Archbishop Brendan Michael O’BrienArchbishop of Kingston, Ontario
11 Dec 1943 Archbishop Martin William CurrieArchbishop of Saint John’s, Newfoundland
19 Feb 1944 Archbishop Terrence Thomas Prendergast, S.J.Archbishop of Ottawa, Ontario
17 Mar 1944 Bishop Paul LortieBishop of Mont-Laurier, Québec

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.8, 21 Jan 2017; Data: 26 Mar 2017