Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Zunnui Casula

Deceased

Archbishop of Oristano


Events

DateAgeEventTitle
28 Mar 1824BornFonni
23 Feb 185025.9Ordained DeaconDeacon of Galtelli-Nuoro (Galtelly Nori), Italy
16 Mar 185026.0Ordained PriestPriest of Galtelli-Nuoro (Galtelly Nori), Italy
22 Feb 186742.9AppointedBishop of Ales e Terralba, Italy
16 Jun 186743.2Ordained BishopBishop of Ales e Terralba, Italy
16 Jan 189368.8AppointedArchbishop of Oristano, Italy
14 Dec 189874.7DiedArchbishop of Oristano, Italy

MicroData Summary for Francesco Zunnui Casula:
Archbishop Francesco Zunnui Casula (born , died ) Archbishop of Oristano

  • a priest for 48.7 years
  • a bishop for 31.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 116, and Page 577

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013