Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonin Alois Weber

Deceased

Bishop Emeritus of Litoměřice

Titular Archbishop of Samos


Events

DateAgeEventTitle
24 Oct 1877BornWolfsberg
17 Feb 190123.3Ordained PriestPriest
22 Oct 193154.0AppointedBishop of Litoměřice, Czech Republic
22 Nov 193154.1Ordained BishopBishop of Litoměřice, Czech Republic
10 Mar 194769.4ResignedBishop of Litoměřice, Czech Republic
10 Mar 194769.4AppointedTitular Archbishop of Samos
12 Sep 194870.9DiedBishop Emeritus of Litoměřice, Czech Republic

MicroData Summary for Antonin Alois Weber:
Archbishop Antonin Alois Weber (born , died ) Bishop Emeritus of Litoměřice

  • a priest for 47.6 years
  • a bishop for 16.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1948
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1931, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013