Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Alois Wagner

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Siccenna


Events

DateAgeEventTitle
20 Mar 1924BornLeopoldschlag
10 Oct 195228.6Ordained PriestPriest of Linz, Austria
1 Sep 196945.4AppointedTitular Bishop of Siccenna
1 Sep 196945.4AppointedAuxiliary Bishop of Linz, Austria
26 Oct 196945.6Ordained BishopTitular Bishop of Siccenna
12 Oct 198157.6AppointedVice President of the Pontifical Council “Cor Unum”
1 Oct 199268.5AppointedTitular Archbishop of Siccenna
1 Oct 199268.5AppointedOfficial of the Secretariat of State
8 Jul 199975.3RetiredOfficial of the Secretariat of State
25 Feb 200277.9DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Alois Wagner:
Archbishop Alois Wagner (born , died ) Official Emeritus of State

  • a priest for 49.4 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013