Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean Alix Verrier

Bishop Emeritus of Les Cayes


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1931 BornLatiboliere
13 Jul 195827.3Ordained PriestPriest
21 Dec 198554.8AppointedCoadjutor Bishop of Les Cayes, Haďti
9 Mar 198655.0Ordained BishopCoadjutor Bishop of Les Cayes, Haďti
9 Apr 198857.1SucceededBishop of Les Cayes, Haďti
9 Mar 200978.0RetiredBishop of Les Cayes, Haďti

MicroData Summary for Jean Alix Verrier:
Bishop Jean Alix Verrier (born ) Bishop Emeritus of Les Cayes

Please contact the Bishop through the Diocese of Les Cayes.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 9 Mar 2009

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013