Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Tommaso Valerio Valeri, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Brindisi

Titular Archbishop of Hierapolis in Syria


Events

DateAgeEventTitle
23 Oct 1865BornSanta Fiora
28 Apr 188822.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
22 Apr 191044.5AppointedArchbishop of Brindisi, Italy
5 Jun 191044.6Ordained BishopArchbishop of Brindisi, Italy
14 Aug 194276.8RetiredArchbishop of Brindisi, Italy
14 Aug 194276.8AppointedTitular Archbishop of Hierapolis in Syria
20 Nov 195085.1DiedArchbishop Emeritus of Brindisi, Italy

MicroData Summary for Tommaso Valerio Valeri:
Archbishop Tommaso Valerio Valeri O.F.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Brindisi

  • a priest for 62.6 years
  • a bishop for 40.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1951
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 94
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 42

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013