Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vittorio Tomassetti

Deceased

Bishop Emeritus of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola


Events

DateAgeEventTitle
28 Jun 1930BornStaffolo
23 Aug 195323.2Ordained PriestPriest
7 May 199261.9AppointedBishop of Palestrina, Italy
28 Jun 199262.0Ordained BishopBishop of Palestrina, Italy
5 Apr 199766.8AppointedCoadjutor Bishop of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola, Italy
8 Sep 199868.2SucceededBishop of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola, Italy
21 Jul 200777.1RetiredBishop of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola, Italy
6 Jan 200877.5DiedBishop Emeritus of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola, Italy

MicroData Summary for Vittorio Tomassetti:
Bishop Vittorio Tomassetti (born , died ) Bishop Emeritus of Fano-Fossombrone-Cagli-Pergola

  • a priest for 54.4 years
  • a bishop for 15.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 21 Jul 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 131, Number 11,784
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 194, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013