Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jonas Thaliath, C.M.I. †

Deceased

Bishop of Rajkot (Syro-Malabarese)


Events

DateAgeEventTitle
21 Dec 1919BornPuthenpally
21 Dec 194627.0Ordained PriestPriest of Carmelites of Mary Immaculate
26 Feb 197757.2AppointedBishop of Rajkot (Syro-Malabarese), India
11 May 197757.4Ordained BishopBishop of Rajkot (Syro-Malabarese), India
7 Nov 198161.9DiedBishop of Rajkot (Syro-Malabarese), India

MicroData Summary for Jonas Thaliath:
Bishop Jonas Thaliath C.M.I. (born , died ) Bishop of Rajkot

  • a priest for 34.9 years
  • a bishop for 4.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013