Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Tani

Deceased

Archbishop Emeritus of Urbino

Titular Archbishop of Scythopolis


Events

DateAgeEventTitle
8 Dec 1888BornSavignano di Rigo
25 Jul 191425.6Ordained PriestPriest
1 May 193243.4AppointedArchbishop of Urbino, Italy
3 Jun 193243.5Ordained BishopArchbishop of Urbino, Italy
31 Dec 195264.1ResignedArchbishop of Urbino, Italy
31 Dec 195264.1AppointedTitular Archbishop of Scythopolis
16 Nov 196677.9DiedArchbishop Emeritus of Urbino, Italy

MicroData Summary for Antonio Tani:
Archbishop Antonio Tani (born , died ) Archbishop Emeritus of Urbino

  • a priest for 52.3 years
  • a bishop for 34.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 33

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013