Catholic-Hierarchy DC

Bishop Andrije Štambuk

Deceased

Auxiliary Bishop of Hvar (-Brac e Vis)

Titular Bishop of Balanea


Events

DateEventTitle
14 May 1955AppointedAuxiliary Bishop of Hvar (-Brac e Vis), Croatia
14 May 1955AppointedTitular Bishop of Balanea
3 Jul 1955Ordained BishopTitular Bishop of Balanea
19 Aug 1955DiedAuxiliary Bishop of Hvar (-Brac e Vis), Croatia

MicroData Summary for Andrije Štambuk:
Bishop Andrije Štambuk (died ) Auxiliary Bishop of Hvar (-Brac e Vis)

  • a bishop for .1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 54

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013