Catholic-Hierarchy DC

Antonio Cardinal Santacroce

Deceased

Archbishop Emeritus of Urbino

Cardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo


Events

DateAgeEventTitle
1598²BornRoma
1 Mar 162729.1AppointedTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
21 Mar 162729.2Ordained BishopTitular Archbishop of Seleucia in Isauria
16 Apr 162729.2AppointedApostolic Nuncio to Poland
19 Nov 162931.8Elevated to Cardinal
15 Jun 163032.4ResignedApostolic Nuncio to Poland
12 Aug 163032.6InstalledCardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo
10 Mar 163133.1AppointedArchbishop of Chieti, Italy
9 Jun 163638.4AppointedArchbishop of Urbino, Italy
1639²41.0ResignedArchbishop of Urbino, Italy
25 Nov 164143.8DiedArchbishop Emeritus of Urbino, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Santacroce (VIAF: 50394854)
Antonio Cardinal Santacroce (born 1598, died ) Archbishop Emeritus of Urbino

  • a bishop for 14.6 years
  • a cardinal for 12.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Nov 1629
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 332, and Page 353
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 311
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1627, Number 7
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 284

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 16 Oct 2016