Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Valerius Sequeira

Deceased

Bishop Emeritus of Pathein, Myanmar


Events

DateAgeEventTitle
22 Feb 1917Born
21 Dec 193922.8Ordained PriestPriest
20 Oct 198467.6AppointedApostolic Administrator of Bassein, Myanmar
20 Oct 198467.6AppointedTitular Bishop of Fissiana
17 Jan 198567.9Ordained BishopTitular Bishop of Fissiana
24 Jan 198668.9AppointedBishop of Bassein, Myanmar
22 Feb 199275.0RetiredBishop of Pathein, Myanmar
29 Oct 199780.6DiedBishop Emeritus of Pathein, Myanmar

MicroData Summary for Joseph Valerius Sequeira
Bishop Joseph Valerius Sequeira (born , died ) Bishop Emeritus of Pathein

EventPlace
Birth PlaceZanzibar

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 12.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast