Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Schiṛ

Deceased

Titular Archbishop of Neocaesarea in Ponto


Events

DateAgeEventTitle
1 Jan 1846BornContessa Entellina, Italy
30 Jul 188943.6AppointedTitular Bishop of Gadara
18 Aug 188943.6Ordained BishopTitular Bishop of Gadara
29 Nov 189549.9AppointedTitular Archbishop of Neocaesarea in Ponto
1 Aug 192781.6DiedTitular Archbishop of Neocaesarea in Ponto

MicroData Summary for Giuseppe Schiṛ:
Archbishop Giuseppe Schiṛ (born , died ) Titular Archbishop of Neocaesarea in Ponto

  • a bishop for 38.0 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b: Annuario Pontificio, Year 1928
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 279, and Page 406

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013