Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Cardinal Saldarini

Deceased

Archbishop Emeritus of Torino {Turin}

Cardinal-Priest of Sacro Cuore di Gesł a Castro Pretorio


Events

DateAgeEventTitle
11 Dec 1924BornCantł
31 May 194722.5Ordained PriestPriest of Milano {Milan}, Italy
10 Nov 198459.9AppointedAuxiliary Bishop of Milano {Milan}, Italy
10 Nov 198459.9AppointedTitular Bishop of Gaudiaba
7 Dec 198460.0Ordained BishopTitular Bishop of Gaudiaba
31 Jan 198964.1AppointedArchbishop of Torino {Turin}, Italy
28 Jun 199166.5Elevated to Cardinal
28 Jun 199166.5AppointedCardinal-Priest of Sacro Cuore di Gesł a Castro Pretorio
19 Jun 199974.5RetiredArchbishop of Torino {Turin}, Italy
18 Apr 201186.4DiedArchbishop Emeritus of Torino {Turin}, Italy

MicroData Summary for Giovanni Saldarini:
Cardinal Giovanni Saldarini (born , died ) Archbishop Emeritus of Torino {Turin}

  • a priest for 63.9 years
  • a bishop for 26.4 years
  • a cardinal for 19.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: CB, 18 Apr 2011
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 28 Jun 1991
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 208, Necrology (back)
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 211, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013