Catholic-Hierarchy DC

Louis-François-Auguste Cardinal de Rohan Chabot

Deceased

Archbishop of Besançon

Cardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio


Events

DateAgeEventTitle
29 Feb 1788BornParis
1 Jun 182234.2Ordained PriestPriest
23 Mar 182840.0SelectedArchbishop of Auch, France
23 Jun 182840.3ConfirmedArchbishop of Auch, France
20 Jul 182840.3SelectedArchbishop of Besançon, France
15 Dec 182840.7ConfirmedArchbishop of Besançon, France
18 Jan 182940.8Ordained BishopArchbishop of Besançon, France
5 Feb 182940.9InstalledArchbishop of Besançon, France
5 Jul 183042.3Elevated to Cardinal
28 Feb 183142.9AppointedCardinal-Priest of Santissima Trinità al Monte Pincio
8 Feb 183344.9DiedArchbishop of Besançon, France

MicroData Summary for Louis-François-Auguste de Rohan Chabot (VIAF: 204869180)
Louis-François-Auguste Cardinal de Rohan Chabot (born , died ) Archbishop of Besançon

  • a priest for 10.6 years
  • a bishop for 4.0 years
  • a cardinal for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: LC
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 98, and Page 112
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1829, Number 3
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 5 Jul 1830

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 11 Jul 2016