Catholic-Hierarchy DC

Bishop Mario Enrique Ríos Mont, C.M.

Auxiliary Bishop Emeritus of Guatemala

Titular Bishop of Tiguala


Events

DateAgeEventTitle
17 Mar 1932 BornHuehuetenango
12 Jul 195927.3Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
13 Jul 197442.3AppointedPrelate of Escuintla, Guatemala
13 Jul 197442.3AppointedTitular Bishop of Tiguala
27 Sep 197442.5Ordained BishopTitular Bishop of Tiguala
3 Mar 198452.0ResignedPrelate of Escuintla, Guatemala
24 Jan 198754.9AppointedAuxiliary Bishop of Guatemala
2 Oct 201078.5RetiredAuxiliary Bishop of Guatemala
26 Jul 201179.4AppointedApostolic Administrator of Izabal, Guatemala
9 Feb 201380.9ResignedApostolic Administrator of Izabal, Guatemala

MicroData Summary for Mario Enrique Ríos Mont:
Bishop Mario Enrique Ríos Mont C.M. (born ) Auxiliary Bishop Emeritus of Guatemala

Please contact the Bishop through the Archdiocese of Guatemala.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 2 Oct 2010
  • ab: Bollettino, 26 Jul 2011

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 22 Nov 2013