Catholic-Hierarchy DC

Bishop Vicente Posada Reyes

Deceased

Bishop Emeritus of Cabanatuan


Events

DateAgeEventTitle
24 May 1907BornSan Antonio, Nueva Ecija
19 Mar 193224.8Ordained PriestPriest
12 Jun 195043.0AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
12 Jun 195043.0AppointedTitular Bishop of Aspona
24 Aug 195043.2Ordained BishopTitular Bishop of Aspona
19 Jan 196153.6AppointedBishop of Borongan, Philippines
8 Aug 196760.2AppointedBishop of Cabanatuan, Philippines
7 Apr 198375.8ResignedBishop of Cabanatuan, Philippines
30 Apr 198375.9DiedBishop Emeritus of Cabanatuan, Philippines

MicroData Summary for Vicente Posada Reyes:
Bishop Vicente Posada Reyes (born , died ) Bishop Emeritus of Cabanatuan

  • a priest for 51.1 years
  • a bishop for 32.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 62
  • mn: CB, 21 Jul 2015
  • r: CB, 21 Aug 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 22 Aug 2015