Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Henrique José Reed da Silva

Deceased

Bishop Emeritus of São Tomé of Meliapore

Titular Archbishop of Traianopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
19 Jan 1854BornLisboa, Portugal
20 Dec 187925.9Ordained PriestPriest
27 Mar 188430.2AppointedPrelate of Mozambico, Mozambique
27 Mar 188430.2AppointedTitular Bishop of Philadelphia in Arabia
4 May 188430.3Ordained BishopTitular Bishop of Philadelphia in Arabia
14 Mar 188733.2AppointedBishop of São Tomé of Meliapore, India
12 Aug 1897³43.6ResignedBishop of São Tomé of Meliapore, India
24 Mar 189844.2AppointedTitular Archbishop of Traianopolis in Phrygia
4 Oct 193076.7DiedBishop Emeritus of São Tomé of Meliapore, India

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Henrique José Reed da Silva:
Archbishop Henrique José Reed da Silva (born , died ) Bishop Emeritus of São Tomé of Meliapore

  • a priest for 50.8 years
  • a bishop for 46.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 452, and Page 551
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 560

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013