Catholic-Hierarchy DC

Bishop Marcial Augusto Ramírez Ponce

Deceased

Bishop Emeritus of Venezuela, Military


Events

DateAgeEventTitle
25 Jan 1925BornSantiago de la Punta
16 Dec 195126.9Ordained PriestPriest
31 Mar 196742.2AppointedAuxiliary Bishop of Barquisimeto, Venezuela
31 Mar 196742.2AppointedTitular Bishop of Columnata
21 May 196742.3Ordained BishopTitular Bishop of Columnata
15 Apr 197045.2AppointedBishop of La Guaira, Venezuela
5 Dec 197247.9AppointedAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
5 Dec 197247.9AppointedTitular Bishop of Cariana
11 Feb 199671.0AppointedBishop of Venezuela, Military
7 Mar 199873.1ResignedTitular Bishop of Cariana
19 Dec 200075.9RetiredBishop of Venezuela, Military
8 Sep 200176.6DiedBishop Emeritus of Venezuela, Military

MicroData Summary for Marcial Augusto Ramírez Ponce:
Bishop Marcial Augusto Ramírez Ponce (born , died ) Bishop Emeritus of Venezuela, Military

  • a priest for 49.7 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • bp/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Additions/Corrections (front)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013