Catholic-Hierarchy DC

Bishop Ignace Ramarosandratana

Deceased

Bishop of Miarinarivo


Events

DateAgeEventTitle
19 Oct 1893BornAmbohipena
18 Feb 192531.3Ordained PriestPriest
25 May 193945.6AppointedVicar Apostolic of Miarinarivo, Madagascar
25 May 193945.6AppointedTitular Bishop of Thiava
29 Oct 193946.0Ordained BishopTitular Bishop of Thiava
14 Sep 195561.9AppointedBishop of Miarinarivo, Madagascar
1 Sep 195763.9DiedBishop of Miarinarivo, Madagascar

MicroData Summary for Ignace Ramarosandratana:
Bishop Ignace Ramarosandratana (born , died ) Bishop of Miarinarivo

  • a priest for 32.5 years
  • a bishop for 17.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1939, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013