Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pasquale Ragosta

Deceased

Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

Titular Bishop of Dioclea


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1861BornNapoli
25 May 191453.1AppointedBishop of Ischia, Italy
31 May 191453.1Ordained BishopBishop of Ischia, Italy
5 May 192564.0AppointedBishop of Castellammare di Stabia, Italy
29 Oct 192564.5InstalledBishop of Castellammare di Stabia, Italy
7 Oct 193675.4RetiredBishop of Castellammare di Stabia, Italy
7 Oct 193675.4AppointedTitular Bishop of Dioclea
1 Nov 194281.5DiedBishop Emeritus of Castellammare di Stabia, Italy

MicroData Summary for Pasquale Ragosta:
Bishop Pasquale Ragosta (born , died ) Bishop Emeritus of Castellammare di Stabia

  • a bishop for 28.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1914, Number 28
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 211

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013