Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Maurílio Jorge Quintal de Gouveia

Deceased

Archbishop Emeritus of Évora, Portugal


Events

DateAgeEventTitle
5 Aug 1932Born
4 Jun 195522.8Ordained PriestPriest
26 Nov 197341.3AppointedAuxiliary Bishop of Lisboa {Lisbon}, Portugal
26 Nov 197341.3AppointedTitular Bishop of Sebana
13 Jan 197441.4Ordained BishopTitular Bishop of Sebana
21 Mar 197845.6AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Lisboa {Lisbon}, Portugal
21 Mar 197845.6AppointedTitular Archbishop of Mitylene
17 Oct 198149.1AppointedArchbishop of Évora, Portugal
8 Jan 200875.4RetiredArchbishop of Évora, Portugal
19 Mar 201986.6DiedArchbishop Emeritus of Évora, Portugal

MicroData Summary for Maurílio Jorge Quintal de Gouveia (VIAF: 99834580)
Archbishop Maurílio Jorge Quintal de Gouveia (born , died ) Archbishop Emeritus of Évora

EventPlace
Birth PlaceFunchal
Death PlaceGaula

  • a priest for 63.7 years
  • a bishop for 45.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 8 Jan 2008
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Deceased Cardinals (back)
  • d: CB, 19 Mar 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast