Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pasquale Quaremba

Deceased

Bishop Emeritus of Gallipoli


Events

DateAgeEventTitle
19 Jul 1905BornMuro Lucano
15 Jul 192823.0Ordained PriestPriest of Muro Lucano, Italy
10 Mar 194741.6AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
30 Jun 194741.9Ordained BishopBishop of Anglona-Tursi, Italy
20 Jun 195650.9AppointedBishop of Gallipoli, Italy
15 Jun 198276.9RetiredBishop of Gallipoli, Italy
16 Dec 198681.4DiedBishop Emeritus of Gallipoli, Italy

MicroData Summary for Pasquale Quaremba:
Bishop Pasquale Quaremba (born , died ) Bishop Emeritus of Gallipoli

  • a priest for 58.4 years
  • a bishop for 39.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1947, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013