Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Federico Pizza

Deceased

Archbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste), Italy

Titular Archbishop of Nisibis


Events

DateAgeEventTitle
15 Apr 1825Born
23 Sep 184823.4Ordained PriestPriest
24 Mar 188458.9AppointedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
30 Mar 188458.9Ordained BishopArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
19 Apr 189772.0ResignedArchbishop of Manfredonia (e Vieste), Italy
19 Apr 189772.0AppointedTitular Archbishop of Nisibis
28 Mar 190983.9DiedArchbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste), Italy

MicroData Summary for Federico Pizza
Archbishop Federico Pizza (born , died ) Archbishop Emeritus of Manfredonia (e Vieste)

EventPlace
Birth PlaceNapoli, Archdiocese of Napoli {Naples}
Ordained BishopS. Andre delle Fratte, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 60.5 years
  • a bishop for 24.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 416, and Page 522
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1884, Number 4

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 18 Apr 2017