Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Franc Perko

Deceased

Archbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo)


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1929BornKrka
29 Jun 195323.6Ordained PriestPriest
16 Dec 198657.1AppointedArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
6 Jan 198757.1Ordained BishopArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
31 Mar 200171.4ResignedArchbishop of Beograd (-Smederevo), Serbia
20 Feb 200878.3DiedArchbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo), Serbia

MicroData Summary for Franc Perko:
Archbishop Franc Perko (born , died ) Archbishop Emeritus of Beograd (-Smederevo)

  • a priest for 54.6 years
  • a bishop for 21.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 196, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013