Catholic-Hierarchy DC

Archbishop George Hamilton Pearce, S.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Suva, Fiji


Events

DateAgeEventTitle
9 Jan 1921BornBrighton, MA, USA
3 Feb 194726.0Ordained PriestPriest of Society of Mary
29 Feb 195635.1AppointedVicar Apostolic of Archipelago of the Navigators {Arcipelago dei Navigatori}, American Samoa, Pacific (Oceania)
29 Feb 195635.1AppointedTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
29 Jun 195635.4Ordained BishopTitular Bishop of Attalea in Pamphylia
21 Jun 196645.4AppointedBishop of Apia, American Samoa, Pacific (Oceania)
22 Jun 196746.4AppointedArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
10 Apr 197655.2ResignedArchbishop of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)
30 Aug 201594.6DiedArchbishop Emeritus of Suva, Fiji, Pacific (Oceania)

MicroData Summary for George Hamilton Pearce:
Archbishop George Hamilton Pearce S.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Suva

  • a priest for 68.5 years
  • a bishop for 59.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 57
  • d: CB, 31 Aug 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.9, 22 Aug 2015; Data: 1 Sep 2015